Vesmírny odpad alebo nebotyčná blbosť?

Autor: Ján Valchár | 21.5.2021 o 13:37 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  165x

Pozor na vaše cestovanie do práce. Použite bicykel, inak by vám na hlavu mohla spadnúť medzinárodná vesmírna stanica ISS.

A po dlhej dobe máme nový článok na vedeckej úrovni Adamovho rebra a celosvetovej potopy. 

https://svet.sme.sk/c/22664655/klimaticke-zmeny-mozu-ovplyvnit-aj-mnozstvo-vesmirneho-odpadu.html

Už stýkrát si zopakujme pár faktov: pred 200 rokmi mala naša atmosféra 280 čiastočiek oxidu uhličitého z milióna molekúl atmosféry. Medzitým to narástlo na cca 420 (zhruba o polovicu) a stále sme hlboko pod dlhodobým priemerom, ktorý sa pohyboval väčšinou na štvorciferných číslach. Otázkou je, koľko percent z tohto nárastu je ľudský prírastok (teda výsledok priemyslu) a koľko prirodzený prírastok preto, pretože prirodzene ohriate oceány (mimo ľudský príspevok) uvoľňujú zo svojich útrob miliardy ton CO2. O to tu teraz nejde. Ide o to, čo tá zmena, toľkokrát v minulosti opakovaná jedným aj druhým smerom, dokáže. A že teda dokáže veľa (v hlavičkách negramotných novinárov).

Avšak je tu ťažký trapas: otepľovanie atmosféry dve dekády zaostáva (čoraz viac) za vysnenými vlhkými snami parazitov známych inak ako klimatológovia. Po zúfalo chladnom, prakticky zimnom marci, apríli a začiatku mája (a v podstate aj druhej polovici) sa ľudia už globálnemu otepľovaniu smejú. To, čo nám príživníci papagájovali tridsať rokov – žiadna zima, veľmi rýchla jar a potom dlhé, brutálne horúce leto – sa bežný človek s aspoň elementárnym prehľadom prírodných vied nad týmito poverami ani nepozastaví. Lyže sú stále bežnou vecou, klimautečenci sa rovnajú Messnerovmu Yettimu (všetci o ňom počuli, ale on vie) a holandská vláda odmietla navyšovať pobrežné hrádze, ktoré sa začali budovať ešte v časoch storočnej vojny. Treba zaujať niečím novým.

A tu zrazu vám dajú šokujúce info: kvôli narastajúcemu obsahu CO2 bude atmosféra menej hustá, čo naruší horenie trosiek kozmických zariadení v nej! Človek sa síce nedokáže spamätať z tohto šoku, že ako môže emisia vášho Volkswagenu dosiahnuť na orbitálne sondy alebo zvyšky kozmických nosičov, ale to si nepripúšťajte k srdcu. Problém nie je v prijímači ale vo vysielači.

Dokonca mne osobne nedáva zmysel ani to, ako môže redšia atmosféra (ktorá teda podľa všetkého siahať vyššie) menej brzdiť obiehajúce predmety. Človek by povedal, že naopak – čím vyššie je nejaký odpor vo forme vzduchu, tým skôr nejaký kliniec začne brzdiť. Či sa mýlim?

 

Navrhujem súťaž o čo najväčšiu bizarnosť. Podmienkou je, že výsledok musí byť veľmi panikársky, trafený a celkovo musí odporovať logike.

Som tesne poobede, počas jedla a kávy som sa o tomto hoaxe bavil s pár vysokoškolsky vzdelanými kamarátmi. Okrem výbuchov smiechu mali niekoľko veľmi horúcich kandidátov, ktoré úspešne konkurujú tomuto článku.

  1. Kvôli oxidu uhličitému bude pribúdať zemetrasení a výbuchov sopiek (na to som kamaráta uzemnil, že táto zhovadilosť už bola oficiálne prezentovaná pavedcami zvanými klimatológovia). Rátam to ale ako jeden z nápadov.
  2. CO2 v atmosfére prebudí v génoch živočíchov pudy z hlbokej minulosti a vtáky začnú mutovať na raptorov
  3. Prebudí sa King Kong a Godzilla
  4. Zmeníme sa na zombiekov

Pre nás bolo najväčším ohrozením 5. Vyššia teplota negatívne ovplyvní potenciu mužov a staneme sa neplodnými.

 

Čo je vaším favoritom a čo očakávate zo sekcie sme.sk menom paveda a sci-fi poviedky nabudúce?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku potvrdili delta variant

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.

Doprava zo Záhoria do Bratislavy kolabuje. Aké sú alternatívne trasy?

Najrýchlejšie sa dá dostať do hlavného mesta vlakom, za 31 minút.

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana.


Už ste čítali?